Aanbieding

Hierbij biedt het college van burgemeester en wethouders u de begroting 2026 aan, inclusief de meerjarenraming 2027 tot en met 2029 en de financiële onderbouwing voor het komende jaar. Deze begroting is opgesteld op basis van de kaders in de Kadernota 2026. De kadernota is in 2025 voor het eerst volgens het nieuwe behandelproces vastgesteld. In de planning en control cyclus is het zwaartepunt voor de financiële afwegingen gelegd op de behandeling van de kadernota.    

Ondanks de structureel lagere inkomsten vanuit het Rijk, is het gelukt om voor alle jaren binnen deze begrotingsperiode een positief saldo te realiseren. Dit is het resultaat van keuzes die zijn gemaakt, waaronder lastenverhoging. De begroting biedt ruimte om bestaande beleidslijnen door te zetten. Tegelijkertijd blijven we alert op de financiële houdbaarheid op de lange termijn. De vrij besteedbare reserve blijft boven de door u vastgestelde ondergrens, waarmee we ook in onzekere tijden voldoende weerbaar blijven.

Daarnaast attenderen wij u erop dat de gemeentelijke inzet wat betreft het uitvoeren van het hele Staphorster Bod voor grootschalige munitieopslag merkbaar wordt vanaf 2026, evenals andere grote opgaven, zoals de ontwikkelingen rondom de schoolgebouwen en de opgaven rondom de woningbouw. Nadat het kabinet in december 2025 naar verwachting besluit over het Staphorster Bod (als onderdeel van het Nationaal Programma Ruimte voor Defensie) is de benodigde inzet op dit onderdeel beter te overzien. Het college is een belangrijke partner in de samenwerking tussen het Rijk, provincie en andere partners in het Staphorster bod. We informeren u regelmatig over de ontwikkelingen.

In 2026 vinden de gemeenteraadsverkiezingen plaats. Deze verkiezingen markeren een belangrijk moment voor de koers van onze gemeente in de komende bestuursperiode. De begroting biedt een solide basis voor het nieuwe bestuur om keuzes te maken die passen bij de ambities van de raad en de samenleving.

Financieel beeld
In de begroting 2026 en het meerjarenperspectief 2027-2029 wordt de koers van een robuuste begroting voortgezet: de structurele lasten worden gedekt vanuit structurele middelen. De vrij besteedbare reserve neemt de komende jaren weliswaar behoorlijk af, maar blijft wel boven de gestelde grens van 6,2 miljoen voor noodgevallen. De algemene uitkering die we ontvangen vanuit het rijk blijft grillig en zorgt voor ramingsinstabiliteit. Op het moment van het opstellen van deze begroting is de septembercirculaire 2025 ontvangen. Deze zorgt voor 2025 en 2026 voor extra incidentele middelen voor jeugdzorg en duurzaamheid, maar de structurele middelen nemen zelfs iets af. De septembercirculaire 2025 is niet in de begroting verwerkt.

Deze meerjarenbegroting geeft een doorkijk tot en met 2029 en houdt nog geen rekening met een aantal grote investeringen vanaf 2030, zoals bijvoorbeeld de investeringen die gedaan moeten worden in de schoolgebouwen,  de opgaven rondom de woningbouw of de investeringen rond het Staphorster Bod.

Het begrotingssaldo 2026 en het meerjarenperspectief 2027-2029 zijn als volgt:

Begrotingsjaar 2026 2027 2028 2029
Begrotingssaldo 2026-2029 642    0 102 133
Waarvan incidentele baten en lasten 403 367 327 327
 Structurele begrotingssaldo na verwerking meicirculaire 2025 1.045 367 429 460

Bedragen x €1.000

Belastingvoorstellen en -druk
De OZB is voor 2026 geïndexeerd met de CPI-index van t-2 (2024). Dit is de meest actuele beschikbare index voor een volledig jaar en bedraagt 3,3%. De rioolheffing blijft overeenkomstig het kostendekkingsplan riolering gelijk aan 2025. De overige belastingen, leges/retributies zijn voor 2026 geïndexeerd met de lagere BBP-index van 2,74%, aangezien deze heffingen maximaal kostendekkend mogen zijn. Voor alle heffingen geldt dat de jaren 2027 tot en met 2029 zijn geïndexeerd met 1,5%.

Belastingsoort Raming 2025 Raming 2026
Afvalstoffenheffing (vast + variabel) € 257 € 265
Rioolheffing € 208 € 208
OZB € 382 € 404
Totaal
€ 847 €  877

De gemeenteraad bespreekt de begroting en het meerjarenperspectief op 28 oktober en op 11 november 2025 vindt de vaststelling plaats.

Slot
Tot slot spreken wij de wens uit dat uw gemeenteraad, onze medewerkers en wij in het komende jaar onder Gods zegen ons werk mogen doen.

Staphorst, 7 oktober 2025,

Het college van burgemeester en wethouders van Staphorst

J. ten Kate                                  M.T. van de Wetering
Burgemeester                          Gemeentesecretaris