In dit hoofdstuk gaan we onder andere in op de gehanteerde uitgangspunten van deze begroting. Het begrotingssaldo wordt gespecificeerd en er wordt een samenvatting gegeven van de grootste / belangrijkste mutaties in deze begroting en de opbouw van de begroting. Verder is een prognose opgenomen van de 'nieuwe' investeringen en de reserves voor de periode 2027 - 2030, waardoor u in deze samenvatting op hoofdlijnen een beeld hebt van de financiële positie van de gemeente Staphorst.
Samenvatting
Algemene uitgangspunten
Terug naar navigatie - Samenvatting - Algemene uitgangspuntenDe volgende uitgangspunten zijn gehanteerd voor het opstellen van de meerjarenbegroting 2027-2030:
- Het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) en de eigen financiële beleidsregels van de gemeente Staphorst (zoals de financiële verordening en de nota reserves en voorzieningen) zijn het uitgangspunt.
- De gemeentebegroting moet voldoen aan eisen voor het repressief toezicht die de provincie stelt in haar toezichtkader. De colleges van Gedeputeerde Staten van de twaalf provincies hebben hiervoor een "gemeenschappelijk toezichtkader (GTK 2020)" vastgesteld. Deze is van toepassing op de begroting 2027 en verder.
- De Kadernota 2027 vormt het uitgangspunt voor het opstellen van de begroting 2027 en meerjarenraming 2028-2030.
- Alle (structurele) begrotingswijzingen die zijn doorgevoerd na vaststelling van de begroting 2026 worden niet nogmaals toegelicht in de programma's.
- De lonen zijn geïndexeerd met 4,2% (2027), 4,0% (2028), 3,6% (2029) en 3,5% (2030) conform de prijsindexen CPB en CEP, loonvoet sector overheid.
- Bovenop de standaard prijsindexatie voor de overige budgetten van 1,5%, zijn de subsidies conform de subsidieregeling aanvullend geïndexeerd.
- Bijstelling van de bijdragen aan verbonden partijen zijn opgenomen op basis van de begroting 2027 van de betreffende verbonden partijen.
- De meicirculaire 2026 (o.b.v. lopende prijzen) is de basis voor geraamde algemene uitkering voor de begroting 2027 en verder.
Infographic
Terug naar navigatie - Samenvatting - Infographic
Financiële samenvatting 2027 - 2030
Terug naar navigatie - Samenvatting - Financiële samenvatting 2027 - 2030De uitkomst van de begroting en meerjarenraming is als volgt:
| Exploitatie | MJB 2026 - Jaarschijf 2027 | Actuele begroting 2027 | Verschil | MJB 2027 - Jaarschijf 2028 | MJB 2027 - Jaarschijf 2029 | MJB 2027 - Jaarschijf 2030 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lasten | -61.505 | -66.438 | -4.934 | -65.127 | -63.206 | -63.806 | |
| Baten | 59.116 | 63.364 | 4.248 | 64.248 | 62.836 | 63.009 | |
| Saldo van baten en lasten voor bestemming | -2.388 | -3.074 | -686 | -878 | -370 | -796 | |
| Stortingen | -1.655 | -1.805 | -150 | -2.030 | -2.005 | -1.280 | |
| Onttrekkingen | 4.530 | 5.388 | 858 | 3.131 | 2.854 | 2.459 | |
| Mutaties reserves | 2.875 | 3.584 | 708 | 1.102 | 849 | 1.179 | |
| Saldo van baten en lasten na bestemming | 487 | 509 | 23 | 224 | 480 | 383 | |
Samenvatting begrotingssaldo
Terug naar navigatie - Samenvatting - Samenvatting begrotingssaldoOnderstaande tabel laat zien hoe het saldo is veranderd in een jaar tijd, het startpunt is de primitieve begroting 2026 -2029, vervolgens zijn er begrotingswijzigingen vastgesteld, de Kadernota 2027 is opgesteld en dit heeft vervolgens geresulteerd in de (primitieve) begroting 2027 - 2030 zoals deze voor u ligt.
| Begrotingsjaar (bedragen x € 1.000) | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 |
|---|---|---|---|---|
| Begrotingssaldo 2027 - 2030 (incl. inc. baten en lasten) | 0 | 102 | 133 | 133 |
| Begrotingswijziging septembercirculaire 2025 | 61 | 53 | -182 | -152 |
| Begrotingswijziging decembercirculaire 2025 | 27 | 27 | 27 | 27 |
| Uitkomsten meicirculaire 2026 | 1.504 | 830 | 381 | 586 |
| Mutaties Kadernota 2027 | -1.259 | -792 | -153 | -543 |
| Saldo Kadernota 2027 | 333 | 220 | 206 | 51 |
| Structurele technische mutaties begroting 2027 - 2030 | 176 | 4 | 274 | 332 |
| Begrotingssaldo 2027 - 2030 | 509 | 224 | 480 | 383 |
Onderstaand overzicht laat de mutaties van de begroting 2027 zien ten opzichte van de Kadernota 2027. In de programma's 0 t/m 9 worden de posten per programma nader toegelicht. Onderstaande posten en bijbehorende financiële uitwerking kunnen betrekking hebben op meerdere programma's.
| Begrotingsjaar (bedragen x € 1.000) | 2027 |
|---|---|
| Mutaties begroting 2027 | 176 |
| Bijstelling prijs- en loonindexatie | 55 |
| Bijstelling afschrijvingslasten | 390 |
| Bijstelling overig | 319 |
| Bijstelling verwachte renteopbrengst | 250 |
| Bijstelling onvoorziene uitgaven en stelposten | -270 |
| Bijstelling secundaire arbeidsvoorwaarden | -197 |
| Bijstelling vanwege voortgangsrapportage 2026 | -307 |
| Bijstelling vanwege beheerplan civiele kunstwerken | -64 |
Meerjaren Investeringsprognose
Terug naar navigatie - Samenvatting - Meerjaren InvesteringsprognoseIn onderstaande tabel zijn de nieuwe investeringen opgenomen, zoals opgenomen in de Kadenota 2027 en welke voorkomen uit de actualisatie van het beheerplan riolering. Voor een totaaloverzicht van investeringen wordt verwezen naar de bijlage 'Overzicht investeringen'. De tabel hieronder betreft een overzicht van alle nieuwe investeringen. De kapitaallasten van alle nieuwe investeringen worden opgenomen in de exploitatie.
| Omschrijving van de investering | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | Dekking |
|---|---|---|---|---|---|
| Programma 2 | Verkeer en openbare ruimte | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | |
| Vervangingsinvesteringen wegen | 500 | Reserve wegen | |||
| Vervangen verkeersborden | 57 | Exploitatie | |||
| Inrichting schoolzones | 60 | Exploitatie | |||
| Vervangen huisnummerborden | 32 | Exploitatie | |||
| Fietspad Rouveen Zuid fase 2 | 500 | Exploitatie | |||
| Renovatie lichtmastenareaal 2027 - 2030 | 25 | Exploitatie | |||
| Programma 5 | Sport, cultuur, recreatie en toerisme | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | |
| Vervangingsbudget speelruimte fase 2 | 270 | Exploitatie | |||
| Programma 7 | Gezondheid en milieu | |||||
| Riool voorbereiding project afkoppelen Bergerslag | 307 | Exploitatie / voorziening riool | |||
| Riool project afkoppelen Bergerslag | 1.736 | Exploitatie / voorziening riool | |||
| Riool voorbereiding project afkoppelen Staphorst Zuid 2 fase 1 | 120 | Exploitatie / voorziening riool | |||
| Riool project afkoppelen Staphorst Zuid 2 fase 1 | 677 | Exploitatie / voorziening riool | |||
| Riool voorbereiding project afkoppelen Staphorst Zuid 2 fase 2 | 120 | Exploitatie / voorziening riool | |||
| Riool project afkoppelen Staphorst Zuid 2 fase 2 | 677 | Exploitatie / voorziening riool | |||
| Riool relinen de Baarge + Ijhorst | 800 | Exploitatie / voorziening riool | |||
| Riool project Staphorst Noord Oost | 2.800 | Exploitatie / voorziening riool | |||
| Reservering mechanische riolering: vervanging pompen | 108 | 109 | 111 | 113 | Exploitatie / voorziening riool |
| Reservering mechanische riolering: vervangen leidingwerk | 22 | 23 | 23 | 23 | Exploitatie / voorziening riool |
| Reservering mechanische riolering: vervangen putten | 32 | 33 | 33 | 34 | Exploitatie / voorziening riool |
| Reservering mechanische riolering: vervangen buitenopstellingskasten | 2 | 2 | 2 | 2 | Exploitatie / voorziening riool |
| Reservering mechanische riolering: vervangen schakelkasten | 83 | 84 | 86 | 87 | Exploitatie / voorziening riool |
| Reservering afkoppelen verhard oppervlak | 51 | 52 | 52 | 53 | Exploitatie / voorziening riool |
| Reservering klimaat adaptieve maatregelen | 51 | 52 | 52 | 53 | Exploitatie / voorziening riool |
| Reservering relinen/repareren vrijverval riolering | 102 | 103 | 105 | 106 | Exploitatie / voorziening riool |
| Reservering vervangingsprojecten middellange termijn | 515 | 523 | 1.061 | Exploitatie / voorziening riool | |
| Programma 7 | Overhead | |||||
| Aanschaf mini kraan | 46 | Exploitatie | |||
| Aanschaf auto bomenploeg | 53 | Exploitatie | |||
| Aanschaf robotmaaiers | 47 | Exploitatie | |||
| Aanschaf GPS stok met software | 25 | Exploitatie | |||
| Aanschaf electrische bus 1 | 70 | Exploitatie | |||
| Aanschaf electrische bus 2 | 70 | Exploitatie | |||
| Aanschaf electrische bus 3 | 70 | Exploitatie | |||
| Aanschaf maaimachine John Deer | 65 | Exploitatie | |||
| Aanschaf Stiga E-Park Pro | 18 | Exploitatie | |||
| Aanschaf Iseki TG 6687 | 89 | Exploitatie | |||
| Aanschaf Trilo bladzuigmachine | 37 | Exploitatie | |||
| Aanschaf handgereedschap | 12 | Exploitatie | |||
| Hardware ICT | 142 | Exploitatie | |||
Verloop reservepositie 2026-2030
Terug naar navigatie - Samenvatting - Verloop reservepositie 2026-2030Onder de algemene reserves behoren de algemene reserve, reserve zonder bestemming en de reserve voor grondexploitatie. Bij vaststelling van de 'nota reserves en voorzieningen 2022' is, wegens terugloop in eerdere jaren, bepaald dat de vrij besteedbare reservepositie niet onder de grens van 6,2 miljoen mag zakken. De vrij besteedbare reservepositie neemt in de periode 2026 - 2030 naar verwachting af tot € 13,1 miljoen, en voldoet daarmee aan het besluit dat de vrij besteedbare reservepositie niet onder de grens van € 6,2 miljoen mag zakken.
Reserves dekking afschrijving investeringen
De reserves ter dekking van afschrijving investeringen betreffen reserves die zijn ingesteld om kapitaallasten van investeringen uit eerdere jaren te dekken. Deze reserves lopen terug, doordat de jaarlijkse kapitaallasten van diverse (oude) investeringen worden onttrokken uit deze reserve. Kapitaallasten van investeringskredieten, die vanaf 2021 beschikbaar gesteld zijn door de raad, worden gedekt uit de exploitatie. Hiermee wordt de begroting meer solide naar de toekomst.
Reserves t.b.v. kostendekkende tarieven
Dit betreffen de egalisatiereserves voor de kostendekkende tarieven. Nadelen op de producten riolering en afval worden via deze reserves geëgaliseerd.
Reserves ter egalisatie van kosten
Dit betreft de egalisatiereserve voor het onderhoud van de wegen.
Overige reserves
Dit betreffen alle overige reserves met een specifieke bestemming.

In bovenstaande grafiek ziet u het (geraamde) verloop van de reserves voor de periode 2026 t/m 2030. De vrij besteedbare reserve neemt naar verwachting af, van € 14,6 miljoen in 2026 naar € 13,1 miljoen in 2030. Dit is boven de grens van de minimum reserve van € 6,2 miljoen. De totale reserves nemen naar verwachting af, van € 48,1 miljoen in 2026 naar € 43,7 miljoen in 2030. Voor een uitgebreid reserveoverzicht wordt verwezen naar het 'Overzicht reserves- en voorzieningenpositie'.
| (bedragen x €1000) | Rekening 2025 | Begroting 2026 | Begroting 2027 | Begroting 2028 | Begroting 2029 | Begroting 2030 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vrij besteedbare reserves | ||||||
| Algemene reserve | 3.500 | 3.500 | 3.500 | 3.500 | 3.500 | 3.500 |
| Reserve zonder bestemming | 7.206 | 5.199 | 2.563 | 2.479 | 2.922 | 3.305 |
| Reserve voor grondexploitatie | 6.534 | 5.935 | 6.458 | 6.421 | 6.383 | 6.345 |
| Saldo vrij besteedbare reserves | 17.240 | 14.634 | 12.521 | 12.400 | 12.805 | 13.150 |
| Reserves dekking afschrijving investeringen | 17.582 | 16.283 | 15.163 | 13.959 | 12.755 | 11.559 |
| Reserves t.b.v. kostendekkende tarieven | 3.163 | 3.080 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Reserves ter egalisatie van kosten | 3.375 | 3.091 | 4.093 | 4.415 | 4.737 | 5.008 |
| Overige reserves met bestemming | 11.370 | 11.024 | 12.948 | 13.476 | 14.004 | 14.004 |
| Saldo bestemmingsreserves | 35.490 | 33.478 | 32.204 | 31.850 | 31.495 | 30.571 |
| Totaal reserves | 52.730 | 48.112 | 44.726 | 44.250 | 44.300 | 43.721 |