Paragraaf 1 - Weerstandsvermogen en risicomanagement

Inleiding op de paragraaf 1

Terug naar navigatie - Paragraaf 1 - Weerstandsvermogen en risicomanagement - Inleiding op de paragraaf 1

Algemeen 
De paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing geeft aan hoe solide de financiële huishouding van de gemeente is. Een financieel weerstandsvermogen is van belang wanneer er zich financiële tegenvallers voordoen. Het beleid is vastgelegd in de nota Weerstandsvermogen en Risicomanagement.

Bepaling weerstandsvermogen
Het weerstandsvermogen van de gemeente over de risicogevoeligheid is de mate waarin de gemeente in staat is om de gevolgen van een opgetreden risico op te vangen. Dit is de verhouding van de beschikbare en noodzakelijke weerstandscapaciteit (om mogelijk risico´s af te dekken). Hierbij is de impact van de risico’s vastgesteld op een zekerheidspercentage van 90%. Uit deze verhouding komt een ratio, waar een kwalificatie aan wordt gegeven. We dienen minimaal aan kwalificatie A te voldoen. 

A | Ontwikkeling weerstandsvermogen

Terug naar navigatie - Paragraaf 1 - Weerstandsvermogen en risicomanagement - A | Ontwikkeling weerstandsvermogen

De weerstandscapaciteit 2027 ten opzichte van de begroting 2026 is afgenomen. Dit is te verklaren door het omzetten van de reserve rioolheffing en de reserve afvalstoffenheffing naar een voorziening. Daarnaast is de risico-inventarisatie opnieuw uitgevoerd voor de begroting 2027 en dit heeft geleid tot een bijstelling van de de kans, het maximale financiële effect of een combinatie van beiden.

Hieronder is de ontwikkeling van het weerstandvermogen weergeven

WEERSTANDSCAPACITEIT RISICO'S
Algemene reserve Programma 1
Reserve zonder bestemming Programma 2
Reserve grondexploitatie  enz.
Post onvoorzien  enz.
Onbenutte belastingcapaciteit enz.
14.176 1.169
WEERSTANDSVERMOGEN =
BESCHIKBARE WEERSTANDSCAPACITEIT / IMPACT RISICO’S BIJ 90% ZEKERHEID
Weerstandsvermogen: 20,1
Passen we deze ratio toe op de tabel, zoals benoemd in de beleidsnota, dan is de kwalificatie:
A - (meer dan) uitstekend
Ontwikkeling weerstandsvermogen
(Bedragen x € 1.000) Rekening 2025 Begroting 2027 Begroting 2026
Weerstandscapaciteit 23.358 14.176 15.869
Risico's 1.169 1.169 1.169
Weerstandsvermogen 20,1 12,1 13,6

B | Beschikbare weerstandscapaciteit

Terug naar navigatie - Paragraaf 1 - Weerstandsvermogen en risicomanagement - B | Beschikbare weerstandscapaciteit

Weerstandscapaciteit toelichting

AD 1) Algemene reserve
De stand van de algemene reserve is aan het begin en het eind van het jaar € 3,5 miljoen. Dit is conform het vastgestelde beleid zoals vastgesteld in de nota reserves en voorzieningen: per inwoner € 200.

AD 2) Reserve zonder bestemming
De reserve zonder bestemming heeft aan het einde van 2027 een saldo van € 2.563.000 (zie tabel 1).

AD 3) Reserve grondexploitatie
De reserve grondexploitatie heeft naar verwachting eind 2027 een saldo van € 6.458.000 (zie tabel 1).

AD 4 / 5) Post onvoorziene uitgaven
In het verleden is deze vastgesteld op € 2,- per inwoner. De afgelopen jaren is de post onvoorzien niet tot nauwelijks gebruikt, resulterend in een voordeel op de post onvoorzien in de afgelopen jaarrekeningen. Derhalve is de post onvoorzien vanaf de begroting 2023 structureel op € 0 gezet.

AD 6) Onbenutte belastingcapaciteit
Gemeente Staphorst kan haar belastingen verhogen en heffingen kostendekkend maken om financiële tegenvallers op te vangen. Het verschil tussen de fictieve opbrengsten bij maximale heffings- en belastingtarieven en de begrote opbrengsten is de onbenutte belastingcapaciteit.

AD 7) Begrotingsruimte
De begroting 2027 sluit met een positief saldo van € 509.000. Dit saldo is meegenomen als toevoeging aan de reserve zonder bestemming in het jaar 2027.

AD 8) Bezuinigingen
Het begrotingssaldo 2027 is inclusief reeds genomen  besparingsmaatregelen.

De beschikbare weerstandscapaciteit is in de tabel hieronder berekend

Incidentele weerstandscapaciteit Rekening (Bedragen x € 1.000)
1 | Algemene reserve 3.500
2 | Reserve zonder bestemming 2.563
3 | Reserve grondexploitatie 6.458
5 | Post onvoorziene uitgaven 0
Totaal incidentele weerstandscapaciteit 12.521
Structurele weerstandscapaciteit Rekening (Bedragen x € 1.000)
5 | Post onvoorziene uitgaven 0
6 | Onbenutte belastingcapaciteit 1.655
7 | Begrotingsruimte 0
8 | Bezuinigingen 0
Totaal structurele weerstandscapaciteit 1.655
Totaal bedrag aan weerstandscapaciteit 14.176

Hieronder is weergegeven hoe de standen van de reserve zonder bestemming en de reserve grondexploitatie is berekend.

Tabel 1: berekening reserve zonder bestemming Waarde
Saldo 01-01-2026 7.206
Af: eenmalige dekking incidentele budgetten 2026 3.757
Bij: toevoeging rekeningsaldo 2026 1.032
Saldo 31-12-2026 4.482
Af: eenmalig dekking incidentele budgetten 2027 1.396
Bij: begrotingssaldo 2027 509
Saldo 31-12-2027 3.595
Tabel 2: berekening reserve grondexploitatie Waarde
Saldo 01-01-2026 6.534
Af: eenmalige dekking incidentele budgetten 2026 38
Saldo 31-12-2026 6.496
Af: eenmalig dekking incidentele budgetten 2027 38
Saldo 31-12-2027 6.458

Belastingen
Bij de berekening van de normopbrengst van de OZB-opbrengsten is uitgegaan van het percentage van 0,1648. Dit betreft het percentage van de WOZ-waarde voor de toelating tot artikel 12 voor het jaar 2026, welke is vastgesteld bij de meicirculaire 2025. Er wordt nagedacht over een nieuwe berekeningssystematiek waardoor het tarief voor de toelating voor 2027 nog niet is gepubliceerd. Het gemiddeld OZB-tarief voor Staphorst voor het jaar 2027 bedraagt 0,1326. Voor de waardes is gebruik gemaakt van de geschatte totale woningwaardes op basis van de gemiddelde marktontwikkelingen. Voor de berekening van de onbenutte belastingcapaciteit van de begrafenisrechten en volkshuisvesting / RO procedures is gebruik gemaakt van de kostendekkendheid berekening, opgenomen in de paragraaf lokale heffingen.

Tabel 3: Soort belasting Norm opbrengst Opbrengst Staphorst Onbenutte belastingcapaciteit
OZB - opbrengsten 6.247 5.439 807
Leges Burgerzaken / overige belastingen 757 401 356
Begrafenisrechten 569 404 165
Volkshuisvesting / RO procedures 1.309 982 327
Totaal bedrag 8.881 7.226 1.655

C | Risicobeheersing

Terug naar navigatie - Paragraaf 1 - Weerstandsvermogen en risicomanagement - C | Risicobeheersing

Om de risico’s van gemeente Staphorst in kaart te brengen is een risicoprofiel opgesteld. Dit profiel maakt onderdeel uit van de vastgestelde nota Weerstandsvermogen en Risicobeheersing 2021, op basis hiervan wordt  gerekend met een risicobedrag van € 1.169.000.
In de begroting zijn de budgetten met 1,5% geïndexeerd, deze indexatie kan afwijken van de reële indices.

Risicobedrag/weerstandscapaciteit (Bedragen x € 1.000)
A - Stand begroting 2026 1.169
B - Geïdentificeerde risico's Nota 2021 4.992
C - Kans (gemiddeld) 23%
Totaal weerstandscapaciteit begroting 2027 (Risico x kans) 1.169

Opgenomen risico’s met meeste impact volgens risicoprofiel
Onderstaand het overzicht, waarin de 10 grootste risico’s worden gepresenteerd met de meeste impact, mochten die zich voordoen. 

Nr Programma Risico Kans Financieel maximum Risicobedrag
1 0 | Algemeen bestuur en organisatie Het ontbreken van een stabiel perspectief van de algemene uitkering uit het gemeentefonds kan leiden tot vermindering van de inkomsten. 70% € 250.000 € 175.000
2 0 | Algemeen bestuur en organisatie Het verliezen van de grip op of tegenvallende exploitatieresultaten van de verschillende samenwerkingsvormen of gesubsidieerde instellingen (dienstverlening moet wel op peil blijven) kan leiden tot extra kosten of minder dividend. 70% € 227.000 € 159.000
3 0 | Algemeen bestuur en organisatie Een datalek leidt tot kosten binnen de organisatie die niet waren voorzien. 70% € 100.000 € 70.000
4 0 | Algemeen bestuur en organisatie Politieke beslissingen van het Rijk, die leiden tot lagere inkomsten of hogere afdrachten. 30% € 200.000 € 60.000
5 0 | Algemeen bestuur en organisatie Politieke wensen en besluiten leiden tot hogere kosten. 50% € 100.000 € 50.000
6 6 | Sociaal domein Het ontbreken van een plafond of maximum voor een aantal uitgaven wat leidt tot sterk stijgende uitgaven (open einde regelingen). 70% € 150.000 € 105.000
7 8 | Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening Afboekingen grondexploitatie kan leiden tot een (politiek) risico. 30% € 250.000 € 75.000
8 9 | Overhead De kans bestaat dat stortingen onvoldoende zijn om de onttrekkingen voor het onderhoud van kapitaalgoederen niet in evenwicht zijn bij uitvoering van (groot) onderhoud/vervanging van huidige kapitaalgoederen wat leidt tot uitstel waardoor derden schadeclaims indienen. 70% € 100.000 € 70.000
9 9 | Overhead Onvolledige compensatie voor nieuwe CAO uit algemene uitkering wat leidt tot ongedekte loonkosten. 70% € 100.000 € 70.000
10 Overig Grote projecten kunnen leiden tot risico’s die niet voorzien zijn. 50% € 300.000 € 150.000
Totaal 10 grootste risico's € 1.777.000 € 984.000
Totaal overige risico's € 3.215.000 € 185.000
Totaal risico's € 4.992.000 € 1.169.000

D | Kengetallen financiële positie

Terug naar navigatie - Paragraaf 1 - Weerstandsvermogen en risicomanagement - D | Kengetallen financiële positie

Het BBV (Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten) heeft voorgeschreven dat in de paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing een verplichte basisset van vijf financiële kengetallen moet worden opgenomen.

Naast het opnemen van de tabel met de basisset dient een beoordeling gegeven te worden van de onderlinge verhoudingen van de kengetallen, in relatie tot de financiële positie van onze gemeente.

De wijze waarop de kengetallen meewegen in de uiteindelijke beoordeling van de financiële positie van de mede overheid is voorbehouden aan het horizontale controle- en verantwoordingsproces. Zonder normering zijn de kengetallen moeilijk te duiden. In de nota Weerstandsvermogen en Risicobeheersing 2021 is de volgende normering opgenomen. 

Hierdoor ontstaat onderstaande tabel, waarbij categorie A het minst risicovol is en categorie C het meest risicovol.

Kengetallen (in procenten) Categorie
A B C
Netto schuldquote <90% 90-130% >130%
Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen <90% 90-130% >130%
Solvabiliteitsrisico >50% 20-50% <20%
Grondexploitatie <20% 20-35% >35%
Structurele exploitatieruimte Begr. en mrj. >0% Begr of mjr. >0% Begr. en mjr. <0%
Belastingcapaciteit <95% 95-105% >105%
Als beleidsuitgangspunt wordt genomen dat alle kencijfers dienen te voldoen aan het minst risicovolle profiel A.

Signaleringsoverzicht

Kijkend naar bovenstaande kencijfers en de ontwikkeling ervan in de gemeente leidt dit tot onderstaand signaleringsoverzicht:

Werkelijk Begroting
2025 2026 2027 2028 2029 2030
Netto schuldquote -37% -4% 6% 18% 24% 30%
Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen -39% -2% 6% 16% 21% 28%
Solvabiliteitsrisico 77% 78% 68% 64% 64% 62%
Grondexploitatie 8% 4% 9% 7% 2% 9%
Structurele exploitatieruimte -1% 2% -7% -4% -3% -2%
Belastingcapaciteit 84% 84% 84% 94% 95% 95%

Aan het beleidsuitgangspunt dat alle kencijfers moeten voldoen aan het minst risicovolle profiel wordt voldaan. De kengetallen zijn voor de gemeente goed, met name de schuldquote en de solvabiliteit.

Toelichting:
De netto schuldquote en netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen geeft inzicht in het niveau van de schuldenlast van de mede overheid ten opzichte van de eigen middelen (negatief teken is geen schuld). Het geeft een indicatie in welke mate de rentelasten en aflossingen op de exploitatie drukken. Staphorst is één van de weinige gemeenten in Nederland die per saldo geen schuld heeft.

De solvabiliteitsratio geeft inzicht in de mate waarin de medeoverheid in staat is aan zijn financiële verplichtingen te voldoen. Hoe hoger de solvabiliteit, hoe beter in staat om aan de financiële verplichtingen te voldoen. Van alle gemeenten heeft Staphorst één van de beste solvabiliteitsratio.

Het kengetal grondexploitatie geeft weer hoe de waarde van de grond zich verhoudt tot de totale (geraamde) baten. Deze waarde moet in de komende jaren worden terugverdiend bij de verkoop van de gronden.

Het kengetal structurele exploitatieruimte is van belang om te kunnen beoordelen welke structurele ruimte een gemeente of provincie heeft om de eigen lasten te dragen, of welke structurele stijging van de baten of structurele daling van de lasten daarvoor nodig is. Een begroting/rekening waarvan de structurele baten hoger zijn dan de structurele lasten is meer flexibel dan een begroting/rekening waarbij structurele baten en lasten in evenwicht zijn (een sluitende begroting met geen of een klein saldo op onvoorzien).

De belastingcapaciteit geeft een inzicht hoe de belastingdruk in de gemeente of provincie zich verhoudt ten opzichte van het landelijk gemiddelde. De gemiddelde lastendruk per woning is in Staphorst lager dan het landelijk gemiddelde.